Jak dbać o swoje trainersy?

Jak dbać o swoje trainersy?

Poniżej prezentujemy tekst pochodzący z francuskiego zina Arrogance & Elegance, który za zgodą autorów został specjalnie dla nas przetłumaczony przez Mikołaja (dzięki).

Utrzymanie swoich butów w czystości po miesiącach lub latach użytkowania nie jest rzeczą łatwą. Poniżej znajdziecie zatem kilka cennych porad jak to zrobić. Rozbiliśmy jednak nasz poradnik na dwie części: pierwsza z nich dotyczyć będzie butów zamszowych, druga zaś skórzanych.

Zacznijmy więc od pierwszego rodzaju butów, czyli tych z zamszu. Gdy są one w kolorze jasnym, przyciągają brud oraz plamy i mają nieznośną tendencję do tracenia swojej „puszystości”, czyli meszku, który się na nich znajduje. Zanim przejdziemy do wskazówek praktycznych, trzeba wspomnieć o tym, że nawet w przypadku, gdy tylko jeden z butów jest brudny (lub jeżeli zależy nam jedynie na usunięciu pojedynczej plamy), oba powinny zostać w całości wyczyszczone. To pozwoli uniknąć zmian w kolorach, a konkretnie różnic pomiędzy barwą jednego i drugiego buta.

Aby rozpocząć czyszczenie naszych butów, należałoby je usztywnić od środka. W tym celu bierzemy papier lub specjalne szewskie kopyto (embauchoir), które powinniśmy znaleźć w takich sklepach jak Ikea, i wkładamy do buta. Następnie szczotką do zamszu (ewentualnie szczotką przeznaczoną do czyszczenia paznokci lub do zębów) pocieramy materiał w celu usunięcia kurzu i wstępnie brudu. Jeśli nasze buty nadal nie są do końca czyste, należy zwilżyć je zimną wodą i z użyciem szarego mydła po raz kolejny skorzystać ze szczotki, najlepiej takiej z miękkim włosiem. Teraz powinniśmy przemyć je zimną wodą i pozostawić w chłodnym miejscu do wyschnięcia. W tym momencie dużą rolę odgrywa papier lub kopyto znajdujące się w naszych butach, gdyż dzięki niemu trainersy zachowają swój kształt. Należy odczekać jedną noc i gdy buty będą już suche, raz jeszcze użyć szczotki, aby zamsz odzyskał swoją „meszkowatość”.

Można także posłużyć się gumą do zamszu, która równie dobrze pomoże nam pozbyć się plam. Dodatkowo możemy użyć specjalnego aerozolu, dostępnego w sklepach obuwniczych, aby nasze buty stały się wodoodporne, szczególnie, gdy pogoda jest typowo angielska. W przypadku białej podeszwy, takiej jak w butach Gazelle, warto potraktować ją pastą do butów w tym samym kolorze.

Jeśli zamsz jest wyjątkowo brudny, wstępna procedura czyszczenia pozostaje taka sama, lecz zamiast zwilżania butów samą zimną wodą, robimy to za pomocą mieszaniny wody oraz amoniaku w równych proporcjach i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie posypujemy buty talkiem i pozwalamy mu działać przez kilka godzin. Teraz pozostało nam tylko lekko przetrzeć buty szczotką i użyć wcześniej wspomnianego aerozolu.

1974569_747283028636633_1678713425_n

Druga część poradnika poświęcona jest butom ze skóry, a warto wiedzieć, że te nie znoszą wilgoci i nadmiernej suchości. Zazwyczaj smarujemy je pastą do butów, lecz to może nie wystarczyć. W tym przypadku dbanie obuwie jest bardzo ważne, gdyż skóra (niezależnie od koloru), która nie jest regularnie czyszczona, dużo szybciej się niszczy i jest przez to mniej trwała.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najpierw czyścimy, a dopiero później pastujemy. Tak jak przy butach z zamszu, razem tym przypadku również należy wypełnić but od środka papierem lub kopytem. Czyszczenie zaczynamy od nasączenia wacika mleczkiem oczyszczającym (do demakijażu np. firmy Nivea) i przetarcia nim obuwia. Tutaj przydatna okazać się może obecność kobiety w domu, dzięki której będziemy mieć dostęp do owych produktów. Drugim krokiem czyszczenia skórzanych butów jest użycie wilgotnej gąbki. Nie chodzi jednak o zwilżenie jej samą wodą. Najlepiej byłoby, gdybyśmy zmieszali wodę z szarym mydłem (rozpuścili je w niej) z niewielkim dodatkiem octu. Taką mieszanką należy pokryć cały but, łącznie z podeszwą. Na koniec przemywamy powierzchnię butów gąbką nasączoną zimną wodą, osuszamy szmatką i nakładamy nieco pasty do butów przeznaczonej do koloru naszego obuwia. Aby nadać butom nieco blasku, możemy posłużyć się także oliwą z oliwek. Po wtarciu jej w skórę, należy poczekać, aż buty wyschną i przetrzeć je czystą szmatką.

Gotowe! Od teraz wiecie już jak dbać o swoje buty, utrzymując je w czystości.

Tekst „Comment entretenir ses trainers” pochodzi z 8. numeru Arrogance & Elegance. Tłumaczenie Mikołaj.Facebooktwitterby feather