Książki

 

51XB1VD3KWL._

Casuals – Football, fighting and fashion. The story of a terrace cult, czyli jedna z pierwszych i zarazem najważniejszych książek poświęconych kulturze Casual. Autor ambitnie podszedł do tematu. Nie są to wspomnienia skruszonego chuligana z literackimi ambicjami, lecz raczej próba uporządkowanej analizy ruchu społecznego. Książka nie ma jednak w sobie nic z rozprawy naukowej. Barwny język, wywiady, zdjęcia i szerokie spojrzenie na temat powodują, że książkę czyta się bardzo dobrze. Dodatkową zaletą jest mały przewodnik po markach na końcu. Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć wobec niej to nieco zbyt skromna liczba zdjęć.

Podsumowując, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć fenomen kultury Casual. Mimo upływu ponad dziesięciu lat od daty wydania, książka niewiele straciła na wartości. Z okazji okrągłej rocznicy pierwszego wydania pojawiła się w odświeżonej wersji z dodatkowym rozdziałem poświęconym ostatnim latom.

5107svQQXZL._SL500_
80s Casuals: The Fashion of an Urban, Working Class Culture, with a Love of Training Shoes and Designer Sportswear. Za tą książką stoją chłopaki z firmy 80s Casuals. To w zasadzie biblia stylu lat osiemdziesiątych. Bez zbędnego moralizatorstwa, niemal samymi zdjęciami, autorzy na 170 stronach prezentują wszystkie najważniejsze marki dla tego okresu. Dodatkowo kilka słów poświęcono kultowym zinom z tamtego okresu – The Face i The End. Książka jest podzielona na dwie części – obuwie oraz odzież i to obuwie zajmuje zdecydowanie większą część tej książki. Pojawia się w niej sporo kultowych modeli, które ciężko zobaczyć na zdjęciach gdzie indziej. Same adidasy zajmują 48 stron. Książka została wydana w limitowanym nakładzie i w tej chwili można kupić jedynie używane sztuki

51bca3ZhvBL

Dressers. Twórcami tej relatywnie świeżej, bo wydanej w 2012 roku, książki są osoby związane z ekipą Saturday Service of Motherwell FC. Była to jedna z lepiej prezentujących się ekip z Północy i to zarówno pod względem ubioru, jak i aktywności pozaboiskowych. Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej szczegółowo opisane są aktywności grupy. Są tam zdjęcia, wycinki z gazet, wywiady z członkami grupy, opisy wyjazdów. Ciekawe, ale nie to tworzy wartość tej książki. Robi to cześć druga, poświęcona wyłącznie ciuchom i ta prezentuje się zdecydowanie ciekawiej. Autorzy mieli dojścia do naprawdę unikalnych sztuk odzieży czy obuwia, wszystko zostało profesjonalnie sfotografowane. Dla fana kultury Casuals taki zestaw to prawdziwy rarytas. Książka była dystrybuowana własnym sumptem, a jej nakład był ograniczony, przez co coraz trudniej jest ją kupić w rozsądnej cenie.