Rycerze z Bydgoszczy – nieudany zapis socjologiczny

Od czasu do czasu pojawia się próby artystycznego ujęcia w ramy ruchu kibicowskiego w Polsce. W zdecydowanej większości są to działania skazane na porażkę. Hermetyczne środowiskowo nie dopuszczające obcych, a tym bardziej obcych z chęcią rejestracji tego co się dzieje wewnątrz. Powoduje że każda nawet najbardziej nie udana próba zobrazowana kibiców w Polsce, nie będąca wypocinami redaktorów z ulicy Czerskiej jest warta wspomnienia.

Magazyn Vice opublikował niedawno serię zdjęć kibiców Zawiszy Bydgoszcz w ich naturalnym domowym otoczeniu. Projekt po nazwą Rycerze, autorstwa Mileny Banaszewskiej miał w założeniu pokazać w innej perspektywie stadionowych fanatyków. Autorka na pewno intencje, związane z własnym zaistnieniem w środowisku „artystycznym”, kosztem kibiców zapewne miała szczerze 🙂 Niestety ta dość nieudana, choć ambitna próba nawiązana do dokonań Zofii Rydel. Nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony samych bohaterów tego projektu.  Z tego co udało nam się zorientować zdjęcia już następnego dnia po publikacji na wspominanej stronie, zostały usunięte.
Taki finał nas nie dziwi. Odwrócenie idei kibicowania, pokazanie kibica jako jednostki, gdy istotą kibicowanie jest przeżycie grupowe. Przy jednoczesnym przebraniu go w atrybuty stadionowe w zaciszu domu. Dostarcza tylko osobom z zewnątrz kolejnych argumentów do potwierdzenia wszystkich negatywnych stereotypów narzucanych środowisku kibicowskiemu.

W związku z problemami jakie ma autorka po publikacji, łaskawie usunęliśmy zdjęcia ze strony. Niewiele straciliście, oby jak najmniej takich osób w środowisku.

 Facebooktwitterby feather