Barbour

Firma J. Barbour & Sons została założona w 1894 roku przez Johna Barboura w Szkocji. Początkowo produkowała wodoodporną odzież użytkową z woskowanej tkaniny bawełnianej. Ubrania Barbour charakteryzowały się od zawsze dużą wytrzymałością. Dlatego ich nieprzemakalne tkaniny olejakowe noszone były przez pracowników portu nieopodal Newcastle. Przełom nastąpił na początku XX wieku, kiedy firma zaczęła produkować odzież dla brytyjskiej armii, co spowodowało, że stała się bardzo znana na całych Wyspach Brytyjskich. Doszło do tego, że zaczęto nazywać wszystkie woskowane kurtki – kurtki Barbour. Rosnąca popularność firmy nie zmieniła jednak podejścia firmy do tradycji i do dzisiaj nawiązuje ona do klasycznych krojów kojarzonych z brytyjską prowincją lub odzieżą noszoną w trakcie polowań. Firma jako jedna z niewielu szczyci się tytułem oficjalnego dostawcy odzieży dla dworu królewskiego, czyli tytułem Liweranta. Dzięki temu ma prawo umieszczać herby, między innymi królowej Elżbiety II, na swoich metkach.

tumblr_n0eiknqitx1qaum6xo1_1280

Obecnie firma produkuje odzież w dwóch głównych liniach produkcyjnych: ogólnej oraz International. Ta druga bazuje na projektach kurtek motocyklowych produkowanych przez Barbour niemal od początku istnienia firmy, a które mocno rozreklamował legendarny aktor, a prywatnie ogromny fan motoryzacji, Steve Mcqueen. To właśnie w kurtce Barbour reprezentował USA w wyścigu ISDT w 1964 roku. Obecnie firma również znajduje sposób by dotrzeć do świadomości nieco młodszego pokolenia. W ostatniej części filmów o Bondzie, Daniel Craig występuje w świetnie skrojonej Barbour x Tokihito Yoshida „Skyfall” Sports Jacket.

Mimo międzynarodowej kariery, nadal ich najbardziej klasyczny model woskowanej kurtki jest produkowany w centrali w Simonside.

Firma produkuje głównie kurtki i płaszcze, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością oraz wodoodpornością. Żeby jednak służyły przez długie lata muszą być odpowiednio konserwowane. Poza tym produkuje również buty, spodnie, swetry czy akcesoria. Firma przykłada bardzo dużą wagę do relacji z klientem. Zawsze można odesłać swoją kurtkę do producenta, w celu naprawy. Firma wymieni zniszczone elementy na nowe oryginalne części. Kurtki Barbour to inwestycja na całe życie.

Dostępność
Firma jest dość dobrze dostępna w Polsce. Można ją znaleźć między innymi w salonach Van Graaf, choć nie zawsze dostępny jest pełny asortyment. Jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Pracownia Obuwia Jan Kielman i Syn z Warszawy, która oferuje również ponowne nawoskowanie przetartych kurtek.

Najpopularniejsze produkty
To przede wszystkim płaszcze z woskowanej bawełny. Najpopularniejsze modele to Eaufort, Border, Beadale, Moorland. Dużym uznaniem wśród kibiców cieszą się również szaliki w klasyczny tartan.

Polecane strony

barbour.com – oficjalna strona