Fred Perry

Fred Perry jest uważany za pierwszą brytyjską markę, której udało się połączyć ubrania sportowe z modą uliczną, tworząc przy tym jedne z najbardziej znanych stylów ostatniego wieku i osiągając przy tym ogromny sukces. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej, przez cały czas firma starała się pozostawać wierna swoim zasadom, czyli „autentyczności, integralności oraz odpowiedniej postawie”.

Firma powstała pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Były austriacki piłkarz Tibby Wegner przedstawił swój pomysł stworzenia marki odzieżowej trzykrotnemu zwycięzcy Wimbledonu Fredowi Perry’emu. Pierwszym ich produktem była opaska na nadgarstek, która szybko zyskała popularność wśród wielu tenisistów. W 1952 światło dzienne ujrzała pierwsza koszulka polo z haftowanym wieńcem laurowym, logo to nawiązuje do starego symbolu Wimbledonu. Do dziś jest to najbardziej rozpoznawalny produkt marki Fred Perry.

fp-girl

Od samego początku odzież Fred Perry – w szczególności wspomniane koszulki polo – kojarzona była z najróżniejszymi subkulturami takimi jak: Mods, Skinheads, Suedeheads, Soul Boys, Rude Boys, Two Tone czy Perry Boys. Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych wybuchła moda na britpop zespoły takie jak Oasis czy Blur pomogły rozprzestrzenić się marce i sportowo-ulicznej modzie związanej z nią jeszcze bardziej. Dziś Fred Perry posiada ponad 50 sklepów firmowych na całym świecie. Kolaboracje z najróżniejszymi projektantami oraz fakt, że marka uwielbiana jest przez wielu celebrytów, pozwalają jej zdobywać coraz większą popularność.

Dostępność
Firma trudno dostępna w Polsce. Sporadycznie pojawia się w TK Maxx. Najbliższy oficjalny sklep znajduje się w Berlinie. Odradzamy zakup na Allegro, jest to marka bardzo często podrabiana. Firma stosuje standardową politykę sprzedażową, często łącząc ją z darmową wysyłką. Zakup, czy to na stronie oficjalnej, czy w oficjalnym outlecie online, jest naszym zdaniem najlepszym sposobem nabycia ich produktów. Jako ciekawostkę dodamy, że ich flagowy produkt – klasyczny model koszulek polo, w przeciwieństwie do reszty asortymentu, nigdy nie jest przeceniony więcej niż 20%.

Najpopularniejsze produkty
Bez wątpienia wymieniona wyżej klasyczna koszulka polo. Jest ona dostępna w najróżniejszych kolorach. Wymienić należałoby również popularną harringtonkę oraz bluzy ze stójką. Pewną popularność zdobywają w ostatnich latach ich buty, jednak mamy mieszane doświadczenia co do jakości ich wykonania.

Polecane strony
fredperry.com – oficjalna strona
fredsthreads.co.uk – oficjalny outlet