Fjall Raven

Historia firmy Fjällräven sięga 1950 roku, kiedy to czternastoletni Ake Nordin z położonego w północnej Szwecji Örnsköldsvik wybrał się pewnego dnia na wycieczkę w góry. Istniejące wtedy plecaki przypominające worki były dla niego zbyt niewygodne. Na każdej wędrówce doskwierały mu niepraktyczne, położone na złej wysokości paski nośne i obły kształt plecaka. W końcu zdecydował się wziąć sprawy w swoje ręce i zbudował dla siebie specjalny stelaż z drewna, tak aby ładunek mógł być rozłożony na całe plecy.

To rozwiązanie było nie tylko przyjemniejsze dla ciała, ale umożliwiało także dźwiganie większego ciężaru. Innowacja wkrótce znalazła swoich odbiorców w całym outdoorowym środowisku, co spowodowało ogromny popyt na ten patent. Produkcja stelażu, który po wielu modyfikacjach używany jest zresztą w plecakach do dziś, stał się w roku 1960 początkiem firmy Fjällräven. W wolnym tłumaczeniu oznacza to lisa polarnego, drapieżnika występującego na północ od kręgu polarnego. Jego wizerunek został też wybrany jako logo firmy.

tumblr_m0nzfe9L2M1qaodq4o1_500

Kolejne przełomowe produkcje w historii firmy to stworzenie namiotu Termo. Następie wykorzystując wiedzę o materiałach, w trakcie wypraw na Grenlandię zaprojektowano pierwsze woskowane kurtki. Były one szyte z opatentowanego przez nich materiału G-1000, który nadal jest wykorzystywany przy produkcji odzieży. Materiał ten zapewnia zarówno wodoodporność jak i zdecydowanie większą przewiewność w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi w odzieży outdorowej. Dodatkowo samodzielnie i w prosty sposób możemy decydować jakie cechy ma mieć odzież, przez nawoskowanie materiału dostarczanym przez producenta specjalnym woskiem.

Firma nie ulega sezonowym modom, jest wierna tradycji i pierwszym sprawdzonym projektom. Szczyci się robieniem odzieży na lata i tak też jest w rzeczywistości. Cenowo to wyższa średnia półka, ale na pewno warto, jest to zakup, który będzie nam długo służył.

Dostępność
Kilku lat temu jedna z poznańskich firm stała się oficjalnym przedstawicielem na Polskę, powoli sprowadzając tę odzież do sklepów turystycznych. Marka jest dostępna w większości dużych miast Polski, niestety różnie bywa z asortymentem. Warto też sprawdzać od czasu do czasu Allegro. Marka jest u nas mało popularna nawet wśród grupy docelowej – turystów. W związku z tym można czasami kupić ich produkty w okazyjnych cenach.

Najpopularniejsze produkty
Marka została zaadaptowana przez kibiców mniej więcej w końcówce lat dziewięćdziesiątych. Najpopularniejsze wśród kibiców są ich kurtki. Mowa tu głównie o kultowym modelu Greenland, ale także modelach Telemark Nordli i Stuga. Dobrej jakości i godne uwagi są też produkowane przez nich koszule, swetry i czapki, zarówno zimowe, jak i letnie. Poza trybunami dość popularne są też małe, raczej damskie plecaki Kanken.

Polecane strony
fjallraven.pl – oficjalna strona
trekkersport.com.pl – Polski sklep turystyczny z największym asortymentem rzeczy Fjall Raven