Lyle & Scott

Lyle & Scott to firma założona w 1874 roku w małej miejscowość Hawick na krańcach Szkocji przez Williama Lyle i Waltera Scotta. Brand początkowo zajmował się produkcją strojów dla golfistów, grubych dzianin oraz kurtek chroniących mieszkańców Szkocji przed niezbyt przyjaznym klimatem.

Lata dwudzieste i trzydzieste dwudziestego wieku to czas zmian w firmie, które dotyczyły między innymi części garderoby, którą zaczęto produkować. Postawiono na lekkie swetry, twin sety oraz odzież sportową, co miało być powrotem do początków firmy i ukierunkowaniem się na trochę zamożniejsze portfele. Firma rozwijała się i zyskiwała nowych fanów, ale nadszedł czas II wojny światowej i recesji powojennej, które mocno spowolniły brytyjską gospodarkę i rynek. Lyle & Scott został niejako zmuszony do ekspansji na inne rynki. Dzięki jakości wyrobów, trafił w gusta mieszkańców USA, co pozwoliło na dłużej zagościć na tamtym rynku.

46050295_turnberry-1986-norman13

 

W 1954 roku Lyle & Scott nawiązał współpracę z Christianem Diorem i zaczęto produkować ekskluzywną garderobę z kaszmiru w bardzo nowoczesnym (jak na tamte czasy) wzornictwie. Kolekcja nie spotkała się z wielkim entuzjazmem wśród klientów i brand był zmuszony kolejny już raz wrócić do źródeł, czyli do ubrań sportowych, a ściślej do garderoby dla golfistów i tak w 1968 roku wprowadzono pierwszą w pełni golfową linię.

Dzięki powiązaniu się z golfem i z kilkoma ówczesnymi gwiazdami tego sportu, marka zyskała rozgłos i poszanowanie w Europie. Złoty orzeł, będący logiem brandu, zakorzenił się na dobre w europejskiej modzie.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to pomimo współpracy ze światowej sławy projektantem Michaelem Korsem, lata stagnacji i niepowodzeń. Dopiero rok 2001 okazał się dla Lyle & Scott przełomowy. Wprowadzono wtedy serię Heritage, która wyeksponowała to, co firma robiła najlepszego podczas 127 lat istnienia. Postawiono na męską garderobę sportową i najwyższej jakości wełnę oraz bawełnę obowiązkowo ozdabianą złotym orłem.

Dostępność
Firma nie jest dostępna w Polsce. Naszym zdaniem najlepszym źródłem zakupów jest ich oficjalny sklep internetowy, który prowadzi dość agresywną politykę wyprzedaży, oferując rabaty nawet do 60% na koniec okresu obniżki cen. Firma posiada szereg sklepów stacjonarnych w krajach Europy Zachodniej oraz Rosji. Najbliższy sklep stacjonowany mieści się w Berlinie. Marka jest również dostępna w wielu sklepach online.

Najpopularniejsze produkty
Początkowo wśród angielskich kibiców największe uznanie zdobyły swetry v-neck oraz kurtki typu parka. Obecnie większość ich asortymentu jest widywana na trybunach.

Polecane strony www
http://www.lyleandscott.eu/  – oficjalna strona