Henri Lloyd

Henri Lloyd to marka kojarzona przez zwykłych ludzi przede wszystkim z yachtingiem, a która na dobre już zadomowiła się w szafach osób utożsamiających się z ruchem Casual. H.L. to nasz wkład w tę kulturę. Firmę założył, prowadził i przez wiele lat był jej głównym sprawcą sukcesu nie kto inny, niż nasz rodak, rodowity Brodniczanin – Henryk Strzelecki. Żołnierz walczący podczas II wojny światowej we Włoszech w Armii Andersa, który postanowił zostać w Anglii i wraz z Angusem Lloydem otworzył w 1963 roku firmę odzieżową. Lloyd miał dostarczać funduszy, a Polak pomysły oraz projekty ubrań. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę.

tumblr_n0tiq1Yrby1qaqv3ro1_400
Nazwa pochodziła z połączenia imienia i nazwiska współwłaścicieli, a więc Henri Lloyd. Logo firmy stworzono ze skrzyżowania liter H i L ozdobionych wieńcem laurowym i uhonorowanych koroną piastowską, która miała przypominać o potędze i sile Polski za czasów panowania Bolesława Chrobrego jak i o pochodzeniu Pana Henryka. Na siedzibę firmy wybrali znajdująca się pod Manchesterem wieś Worsley.

Bez nazwy 1aa kopiaFirma swoją działalność handlową zaczęła od sprzedaży wyspecjalizowanej odzieży przeznaczonej dla żeglarzy. Jako pierwsi na rynku zastosowali nylon, co okazało się świetnym posunięciem. Dodatkowo trwałość i wygląd proponowanych ubrań szybko przekonały do siebie zwolenników wodnego szaleństwa, a sztormiaki produkowane z bri-nylonu okazały się ich kolejnym hitem.

Strzelecki wymyślił również technikę klejenia szwów, która zapobiegała przeciekaniu, jak i specjalną uprząż, która pozwoliła uratować wielu żeglarzy. Henri Lloyd produkował i produkuje garderobę z najwyższej jakości tkanin, które gwarantują nieprzemakalność i niezawodność. Dzięki temu pan Henryk jako pomysłodawca i projektant otrzymał niegdyś przydomek „nieprzemakalnego Henryka”.

Firma zbudowała swoją pozycje, z jednej strony na produkcji wspominanej odzieży technicznej do pływania morskiego, z drugiej sponsorując największe żeglarskie wydarzenia lat siedemdziesiątych. Miedzy innymi przygotowała stój dla Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła kulę ziemską w 1978 roku. Firma starała się także produkować odzież codzienną. Przełomowym dla niej momentem było stworzenie wraz z projektantem Omlesem Carretti kurtki Consort. Ten projekt pokochały zblazowane dzieciaki z Mediolanu skupione wokół kultury Paninari. Ich styl był na tyle nośny, że o produkcjach Henri Lloyd usłyszał cały świat. Warto nadmienić, że od 1993 roku Henri Lloyd posiada swoją fabrykę w „małej ojczyźnie” pana Henryka, czyli w Brodnicy.

Dostępność
Jak na polskie standardy Henri Lloyd jest chyba najlepiej dostępną firmą. Posiada oficjalne sklepy w: Brodnicy, Gdyni, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Szczecinie i Sochaczewie. Dodatkowo firma ma oficjalny sklep internetowy w języku polskim. Henri Lloyd stosuje standardowa politykę wyprzedażowa, choć część kolekcji nigdy na nią nie trafia. Warto jednak przy zakupach wyczekać na promocje, które regularnie się pojawiają.

Najpopularniejsze produkty
Obecnie najbardziej popularną częścią garderoby Henri Lloyda noszoną przez casualowa brać są kurtki (charakterystyczne szwedki i bosmanki) oraz specyficzne „morskie” czapki, jaki i czapki z daszkiem. Sporo ludzi ceni sobie również ich dżinsy.

Polecane strony
henrilloyd.pl – oficjalna strona
henrilloydkrakow.pl – oficjalna strona Krakowskiego sklepu