Burberry

Burberry to marka, której butiki spotkać można na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny wzór kratki. Jeśli wierzyć Wikipedii i blogom poświęconym marce – jest to najczęściej kopiowany (czyt. podrabiany) wzór na świecie. Firma została założona w 1856 roku w Basingstoke przez Thomasa Burberry. W 1880 roku Thomas dokonał odkrycia oddychającego, wodoodpornego oraz niepodatnego na rozdarcia materiału – gabaryny. Od 1901 roku logiem firmy jest znany do dzisiaj jeździec na koniu. W roku 1891 został otwarty pierwszy londyński butik Burberry w dzielnicy West End i od tego czasu na całym świecie powstało ich ponad dwa tysiące. W 1920 roku charakterystyczna kratka zostaje zarejestrowana jako oficjalny znak handlowy, a w 1924 została użyta po raz pierwszy jako podszewka płaszcza. Marka zdobyła uznanie nawet wśród rodziny królewskiej.

W płaszcze firmy wyposażone były oddziały angielskie podczas drugiej wojny burskiej. Również w czasach I wojny światowej departament obrony Wielkiej Brytanii zlecił udoskonalenie wcześniejszej wersji płaszcza do nowych wymogów wojennych.

Nie da się ukryć, że marka od zawsze była kojarzona z Anglią i tak też jest postrzegana na świecie, stając się niemal synonimem brytyjskości. Taki status firma zdobyła miedzy innymi dzięki temu, że od początku istnienia towarzyszyła wielkim Brytyjczykom w dokonywaniu przełomowych czynów, miedzy innymi Ernestowi Shackletonowi w wyprawie transatlantyckiej oraz brytyjskim pilotom, którzy jako pierwsi w historii przelecieli nad Atlantykiem właśnie w kombinezonach uszytych przez Burberry.
flysuit2W ostatnich latach marka jest coraz mniej widoczna na trybunach. Spowodowane jest to coraz większą ilością bazarowej jakości podrób, a także – co ciekawe – firma Burberry ze względu na dużą popularność czapeczki z daszkiem w ich kratkę wśród kibicowskich grup na Wyspach i w Europie, zaprzestała produkcji tej części garderoby. Nie chciała być kojarzona ze „stadionowymi bandytami”.
tumblr_l6iyh4tCpt1qcuh89

Dostępność
Burberry posiada w Polsce trzy oficjalne sklepy: w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Najpopularniejsze produkty
Najbardziej rozpoznawalnymi produktami, oprócz oczywiście wyżej wymienionej czapki, są szalik i nieśmiertelny trencz z podszewką w kratkę w środku oraz pod kołnierzykiem.

Polecane strony
burberry.com – oficjalna strona