Adidas

Adidas to marka, którą zna chyba każdy. Ciężko sobie wyobrazić, aby ktoś mógł się nie spotkać z garderobą oznakowaną trzema paskami. Niewiele zaryzykujemy stwierdzając, że Adidas to jedna z najbardziej zaufanych i rozpoznawanych marek w dzisiejszym świcie.
Firma została zarejestrowana w 1949 roku pod nazwą Adidas, chociaż o panu Dasslerze słychać było już dużo wcześniej. Adolf Dassler już od 1920 roku w zaciszu matczynej pralni produkował swoje pierwsze buty, które od początku sprzedawały się bardzo dobrze. Do gotowej formuły w trzy lata po starcie produkcji dołączył brat Adolfa, Rudolf Dassler.

adidas-magazine-scans______

 

Bracia zarejestrowali swoją firmę pod nazwą Gebrder Dassler Schuhfabrik w małym niemieckim miasteczku nieopodal Norymbergi. Gebrder Dassler Schuhfabrik był iście rodzinnym interesem, gdyż bracia zatrudniali na początku tylko kilkanaście osób, z których większość była członkami rodziny Dasslerów. Dassler family początkowo szyli 50 par butów dziennie, a kilka lat później po wykupieniu miejskiej fabryki i zwiększeniu liczby pracowników, zaczęli szyć 100 par butów dziennie.

II wojna światowa miała wpływ i na tę małą jeszcze wtedy bawarską firmę. Zaraz po jej wybuchu bracia Dasslerowie zostali zmuszeni do produkcji butów treningowych (co, jak się potem okazało, wyszło im na dobre) dla wojska niemieckiego, natomiast, gdy po kapitulacji Niemiec fabrykę przejęli alianci, fabryka zaczęła produkcję łyżew hokejowych. W 1948 roku nastał czas konfliktów między rodzeństwem Dasslerów, co doprowadziło w konsekwencji do powstania dwóch różnych brandów: Adidasa – Adolfa i Pumy – Rudolfa.

Adolf przez znajomych był nazywany Adi i dlatego też po połączeniu przydomku i pierwszej sylaby nazwiska powstała nazwa Adidas. A skąd trzy paski w logo i jako znak rozpoznawczy? Buty były trzykrotnie wzmacniane i Adi chciał to podkreślić w swoim logo. Koniczynka złożona z trzech płatków przeciętych trzema paskami to logo, które firmowało firmę od 1972 roku, a dzisiaj jest głównie kojarzone z oldschoolową serią ubrań od Adidasa pod szyldem Originals.

Dostępność
Marka jest szeroko dostępna w Polsce. Firma ma swoje oficjalne sklepy w większości dużych miast Polski. Dodatkowo marka dostępna jest w wielu sklepach z obuwiem sportowym. Jednak najepsze modele rzadko lub z opóźnieniem docierają do Polski.

Najpopularniejsze produkty
Adidas to głównie buty sportowe, bo chyba każdy kojarzy takie modele jak: Forest Hills, Grand Slam, Trimm-Trab, Stan Smith czy też serie spod znaku ZX, SL i najbardziej rozpowszechnioną City Series. Nie można też zapomnieć patronacie Adidasa nad Franzem Beckenbauerem, który zaowocował do dzisiaj produkowanymi dresami i indywidualnym modelem butów.

Polecane strony www
adidas.pl – oficjalna strona
size.co.uk – wiodący sklep z Wielkiej Brytanii specjalizujący się w wznowieniach klasycznych modeli
adidas.pl/miadidas – daje możliwość stworzenia  spersonalizowanych butów